Osídlení oblasti Srlína sahá až do doby kolem roku 1 600 před Kristem, jak dokládají archeologické nálezy. První zmínka o této lokalitě v písemných pramenech pochází z roku 1 218, kdy se poprvé objevuje jméno spojené s tímto místem. Srlín prošel v průběhu staletí mnoha změnami a proměnami. Nejvýraznější rozvoj osady nastal po Třicetileté válce, kdy došlo k obnově mlýna, stavbě pivovaru a dalších usedlostí. Klíčovým okamžikem byla Raabizace, která ukončila robotu. Následně byla zřízena škola a v roce 1989 byl založen Sbor dobrovolných hasičů v Srlíně. Po druhé světové válce nastoupil socialistický režim, který poznamenal přírodní bohatství v celé České republice. Srlín nebyl výjimkou. Dnes se v Srlíně nachází mnoho dochovaných drobných památek, Srlínský mlýn a pozůstatky dalších významných staveb.
Kolem Srlínského mlýna vede cyklotrasa č. 1278 ze Starého Sedla do Jestřebic. Cyklotrasa je napojena na celorepublikovou síť cyklotras České republiky.
Zámeček se nachází v srdci obce Stádlec a jeho historie sahá až do 16. století. Prošel několika významnými proměnami, než získal svou současnou podobu díky barokní přestavbě na konci první poloviny 18. století. V minulosti zde žil známý český vynálezce František Křižík a okolní anglický park byl založen praotcem spisovatelky Boženy Němcové. Po druhé světové válce sloužil zámeček jako zemědělské účiliště. Dnes je udržován, čekajíc na své další využití.
Dominantou zříceniny Dobronického hradu je již z dálky patrný okrouhlý bergfrit, útočištná věž. Samotná historie hradu sahá až do 14. století, kdy byl v majetku vladyků z Dobronic, později pánů z Rožmberka. V 16. století prošel pozdně gotický hrad přestavbou. Od roku 1691 do 1727 se stal majetkem jezuitů, kteří ho užívali jako letní rezidenci. Po zrušení řádu hrad chátral a postupem času se měnil ve zříceninu.
Stádlecký řetězový most vznikl v roce 1848 přes řeku Vltavu u Podolí. Za stavbou stál stavitel Vojtěch Lanna. Aby tento most nebyl ztracen na dně budované přehrady Orlík, začal se v roce 1960 organizovat přesun mostu na řeku Lužnici ke Stádlci. Dnes nese Stádlecký most titul národní technické památky. Ten získal již po své výstavbě v Podolí u Písku.
Barokní stavba poutního místa z konce 17. století se nachází na místě, kde byl v roce 1680 založen hřbitov. Tehdy zuřil v Čechách mor, který si vyžádal mnoho obětí a bernartický hřbitov již nebyl pro pohřbívání dostačující. Z těchto důvodů nechali jezuité vystavět kapli ke cti sv. Rozálie a sv. Karla Baromejského, patronům proti moru.
Bechyňský most, mnohdy zvaný díky svému tvaru Bechyňská duha, překlenuje Lužnici 50 m vysokým mostovým obloukem. V době svého vzniku v roce 1928 byl nejvyšším železobetonovým mostem v ČSR. Po jeho unikátní konstrukci je vedena souběžně automobilová a železniční doprava. Koleje vedoucí po mostě jsou nejdelším železničním přejezdem v ČR.
Bechyňský zámek má za sebou bohatou historii. Vznikla postupnými přestavbami z hradu. Dnešní renesanční podobu získal zámek za vlastnictví Petra Voka z Rožmberka v průběhu 16. století. V roce 1715 přechází majetek Bechyně do vlastnictví Paarů.
Rozhledna se nachází u lesa nad Raděticemi a nabízí jedinečný pohled na bývalé krajské město. Bechyně zastávala status krajského města až do roku 1776.
Barokní kostel, poutní místo postaveno na místě starší kaple v době 1730 – 1733. Chrám je obehnaný ambitem se čtyřmi kaplemi. Dodnes ukrývá pozdně gotický deskový obraz Panny Marie Sepekovské.
Kaňonovité údolí potoka Židova strouha. Dnes patří k nejromantičtějším místům v Čechách. Při ústí do řeky Lužnice lemují Židovu strouhu mohutné skalní masivy. Během roku 1988 byl kaňon vyhlášen přírodní památkou.
Muzeum v Božeticích přivítalo své první návštěvníky 1. dubna 2016. Nachází se ve zrekonstruovaných objektech starého mlýna a nabízí poutavý pohled do minulosti. Prostřednictvím jednotlivých expozic přibližuje život našich předků, zachycuje jejich každodenní činnosti a dává nám možnost pochopit historii.
Klášter, založený v roce 1187, je nejstarším klášterem v jižních Čechách. V jeho areálu se nachází Kostel sv. Jiljí a klášterní bazilika. Ta je jedinnou románskou bazilikou na jihu Čech a jedna ze tří nejcennějších románských staveb v České republice. Klášter ukrývá jednu z nejvzácnějších pašijových relikvií na světě - šesticentimetrový Svatý hřeb z Kristova kříže, objevený archeology v roce 2020 v tajné chodbě ve zdi kostela.
Jedinečný příhradový most přes údolí Orlické přehrady postavený mezi roky 1886 až 1889 je kulturní památkou. Jedná se o první železniční most, který byl postaven bez lešení, pouze letmou montáží. Vedle tohoto mostu bude v roce 2024 dokončen nový železobetonový most. Ten bude mít největší železobetonový oblouk v České republice o rozpětí 156 m.
Příběnice a Příběničky jsou pozůstatky rožmberských hradů na břehu Lužnice pocházejících ze 13. století. V roce 1420 hrady dobyli husité. Po uzavření míru mezi tábority a císřem Zikmundem, udělali Rožmberkové s husity dohodu ohledně zbourání těchto dvou hradů.
Rozhledna se nachází v místě bývalého popraviště u Týna nad Vltavou. Dnes je součástí naučné lesní stezky, jejíž průvodcem je lesní skřítek Semenáček.
Zámek vznikl v šestnáctkám století, jako malé šlechtické sídlo. V osmnáctém století se dostal do vlastnictví rodu Mitrowicz. Zámek byl ve 40. letech minulého století byl zámek znárodněn a sloužil jako depozitář hlavního muzea města Prahy. V rámci restitučního řízení byl navrácen a prošel rozsáhlou obnovou.
Husitské muzeum je v Táboře na Žižkově náměstí v budově staré radnice. Navštívit můžete expozici Husité, gotický sál s jezdeckou sochou Jana Žižky nebo středověké podzemní chodby pod historickým centrem Tábora.
Žulový skalní útvar na severním okraji Jistebnické vrchoviny se nachází asi 7 km jižně od Prčice. Na jeho vrcholku (715 m n. m.) lze spatřit řadu skalních misek, které zde podle pověsti zanechal čert jako otisky svých zad a kopyt.
Rozhledna Hýlačka se nachází jihozápadně od Tábora nad ZOO Tábor. Do roku 2012 byla nejstarší dřevěnou rozhlednou svého druhu v České republice, ale bohužel shořela. Nyní však na tomto místě stojí nová rozhledna.
Jedná se o největší zoologickou zahradu na jihu Čech. Zaměřuje se na ochranu ohrožených druhů u nás i ve světě. Podílí se na návratu zubra do české přírody. Při návštěvě ZOO uvidíte jedinečné druhy, jako je tygr ussurijský nebo vlk arktický.
Rozhledna stojí na vrchu Jarník (606 m n.m.) nad městem Písek. Výška železné rozhledny je 59,4 metrů a je využívána jako vysílač. Návštěvník se může dostat do maximální výšky 34,6 metrů.
Zvíkov patří k nejvýznamnějším stavebním památkám české středověké světské architektury. Jeho historie postupného budování je nejlépe zdokumentována za vlády Václava I. (1230-1253). Již v roce 1234 probíhala výstavba hradu, jak svědčí písemné prameny, které zmiňují Konráda z Janovic jako jeho purkrabího. Dnes patří Zvíkov mezi dominanty nad Orlickou přehradou.
Rozhledna leží asi 630 metrů na západ od města Soběslav v lesním komplexu Svákov. Je postavena zcela ze dřeva a dosahuje výšky 13,5 metru.
Kamenný most přes řeku Otavu v Písku je nejstarším dochovaným mostem v České republice a jedním z nejstarších mostů na světě. Jeho délka je 109,75 m a šířka 6,25 m. Stojí na 6 pilířích a je tvořen 7 oblouky. Byl postaven v gotickém slohu a stojí na něm repliky barokních soch a kříže.
Stavba jaderné elektrárny byla uvedena do provozu v roce 2000. Elektrárna má dosažitelný výkon 2 x 1 082 MWe. Instalovaný výkon obou turbogenerátorů činí 2 x 1 125 MWe. V zámečku u elektrárny je možné navštívit stálou expozici.
Lyžařský areál v srdci České Sibiře. Celková délka sjezdovek činí 1,8 km.
Muzeum, umístěné v soukromých prostorech obce Pořežany u Týna nad Vltavou, nabízí širokou škálu historických exponátů. Mezi vystavenými artefakty lze spatřit nákladní a osobní automobily, koňské kočáry, bryčky, sáně, motocykly, jízdní kola, starou zemědělskou techniku, historické nářadí, selskou jizbu, a také detailní modely vláčků, automobilů a letadel.
Na vyvýšenině mezi Zámeckým rybníkem a rybníkem Babince, asi 12 km severozápadně od Tábora, dominuje zřícenina hradu Borotína. Je považována za jedno z nejromantičtějších míst v Čechách.
První písemná zmínka o Kozím Hrádku pochází z roku 1377. Jeho historický význam vzrostl díky pobytu mistra Jana Husa, významné osobnosti českého reformačního hnutí. V průběhu 15. století byl hrad poškozen požárem a již nebyl obnoven do původní podoby.
Rozhledna Kuníček je postavená roku 2008 pod vrcholem kopce Hodětín (572 m n. m.) nedaleko Petrovic na Sedlčansku. Jedná se o atypickou vyhlídkovou věží složenou ze dvou částí. Kamenného podstavce vysokého 12 m a dále typizovanou ocelovou konstrukcí mobilních operátorů vysoké 36 m.
Rozhledna Vysoký Kamýk vznikla rekonstrukci geodetické kamenné věže postavené v roce 1941. Výška nové ocelové konstrukce je 33 metrů. Celková výška věže je 46 metrů. Otevřena veřejnosti byla v roce 2011.
Sochu dobrého vojáka Josefa Švejka od akademického sochaře Františka Svátka můžete najít v Putimi za kamenným mostem. Tato socha byla vytvořena k oslavě stého výročí od začátku první světové války.
Dřevěná rozhledna nad Lašovicemi dokončená v roce 2001 je vysoká 15 metrů. Za příznivého počasí nabízí úchvatný výhled na vrcholky Alp.
První zmínka o pevnosti v místě zámku pochází ze 13. století. Na začátku 14. století došlo k přestavbě na pevný gotický hrad. Hrad změnil mnohokrát majitele a na počátku 19. století se dostal do vlastnictví Schwarzenbergů. Zámek dnes stojí nad hladinou Orlické přehrady a je obklopen rozsáhlými zahradami.
Novogotická hrobka z poloviny 19. století se nachází nedaleko zámku Orlík. Uvnitř jsou umístěny sarkofágy obsahující ostatky členů krumlovsko-hlubocké větve rodu Schwarzenbergů.
Jeskyně byla objevena v roce 1863 během práce v lomu. O pět let později, v roce 1868, prošla úpravami a stala se první jeskyní zpřístupněnou pro turisty na území České republiky.
Socha vojevůdce Jana Žižky u Sudoměře je monumentálním památníkem, který připomíná jeho významné vítězství ve zdejší bitvě. Leží v krajině mezi rybníky Markovcem a Škaredým, nedaleko Strakonic. Postaven byl v roce 1925 z kamenných kvádrů a dosahuje výšky 16 metrů.
Orlická přehrada je součástí Vltavské kaskády. Nádrž dostala své jméno podle zámku Orlík, který kdysi čněl nad hlukem údolím Vltavy. Hráz je dlouhá 511 m a vysoká 91 m. Hladina nádrže pokrývá 26 km2 a svým objemem 720 mil. m3 zadržené vody je největší v České republice. Instalovaný výkon Kaplanových turbín vodní elektrárny je 4 x 91 MW.
Rozhledna na Předním Chlumu u Orlické přehrady, která byla dokončena v roce 2017, nabízí impozantní výhledy do okolní krajiny. Tato třicetimetrová stavba má devět pater, a nejvyšší vyhlídková plošina se nachází ve výšce 27 metrů. Před plánovanou návštěvou rozhledny je dobré zkontrolovat aktuální provozní dobu.
Zámek Hluboká nad Vltavou vděčí za svoji současnou podobu rodu Schwarzenberků. Mnohdy bývá označován jako nejhezčí zámek České republiky. Je ideálním výletním cílem pro milovníky historie a nenapravitelné romantiky. Na své si v okolí zámku přijdou i vyznavači sportovních aktivit.
Nejstarší jihočeská Zoologická zahrada otevřela své brány v 1. května 1939, jako součást loveckého muzea na zámku Ohrada. Dnes se v ZOO chová kolem 256 druhů zvířat ve více než 2 000 exemplářích. Navštivte zoologickou zahradu a přesvědčte se sami.
Vodní zámek Červená Lhota patří k nejkrásnějším zámkům v České republice. Jeho historie sahá až do 15. století, kdy postupně vznikal přestavbou původní tvrze. Plány na renesanční úpravy zámku vytvořil italský stavitel Honse Vlach. V průběhu 17. století proběhly další stavební úpravy a zároveň se poprvé objevil název Červená Lhota, odvozený od barvy omítek. Od roku 1949 je tento malebný letohrádek přístupný veřejnosti.
U Příčova na skalnatém návrší stojí torzo větrného mlýnu holandského typu. Jedná se o pozůstatky jednoho z nejstarších, největších a nejkrásnějších větrných mlýnů holandského typu nejen v České republice, ale dokonce i v Evropě. Pozůstatky větrného mlýna jsou volně přístupné.
Stavba z druhé poloviny 16. století nemá v Čechách obdoby. Je výrazem okázalé velkorysosti předního velmože království Viléma z Rožmberka. Ve své konečné, dnešní podobě představuje jeden z klenotů stavitelského a dekoračního umění doby renesance.
Novodobá historie krajského města začíná ve 13. století. Tehdy o založení královského města na soutoku Malše a Vltavy u lokality Budivojovice rozhodl král Přemysl Otakar II.
Rybník Rožmberk je se svojí rozlohou 648 ha největším rybníkem na světě. Je také nazýván Jihočeským mořem. Mezi roky 1584–90 jej vybudoval proslulý rybníkář Jakub Krčín z Jelčan a Sedlčan.
Srlínský mlýn
Srlín 25
398 43 Bernartice
Czech republic
Kontakty
Tel.: +420 728 464 299
ubytovani@mlynsrlin.cz